Foster Grant Camden 1,5 Läsglasögon 1 st

Foster Grant

229 kr

Snabba leveranser
Finns i lager

Beskrivning

Avancerade läsglasögon med blåljusfilter och uv-skydd

Foster Grant Camden 1,5 kombinerar optisk skärpa med avancerat ögonskydd för moderna digitala livsstilar. Dessa eleganta glasögon är särskilt utformade för att ge optimal komfort vid läsning och fokuserat arbete framför skärmar som datorer, surfplattor och mobiler.

Modellen från Foster Grant är försedd med specialanpassade linser som filtrerar bort minst 30 % av det blåvioletta ljuset i våglängdsområdet 400 till 455 nm. Utöver blåljusfiltrering erbjuder linserna fullständigt 100 % UVA- och UVB-skydd samt har en reptålig ytbehandling för ökad hållbarhet. Den bekväma bågen har fjädrande skalmar som ger en flexibel och tryckfri passform över tinningarna.

Vanliga frågor om Foster Grant Camden 1,5

Vilken optisk styrka har dessa läsglasögon?

Modellen har en optisk styrka på +1,5, vilket lämpar sig för medelstark närsynthetskorrigering vid läsning av finstilt text och detaljarbete framför skärmar.

Vilken funktion fyller blåljusfiltret i glasögonen?

Filtret reducerar minst 30 % av det blåvioletta ljuset från digitala skärmar och konstgjord belysning, vilket minskar optisk trötthet och stöder visuell komfort.

Ger dessa läsglasögon även skydd mot solens UV-strålar?

Ja, linserna blockerar 100 % av både UVA- och UVB-strålning.

Hur rengör jag glasögonen utan att förstöra linsytan?

Skölj glasögonen under ljummet vatten med mild handtvål och torka av med en ren mikrofiberduk. Använd inte sprit eller lösningsmedel då det skadar den reptåliga ytbehandlingen.

Kategorier:

Varumärke:

Foster Grant

Användning & dosering

Användning och skötsel av Foster Grant Camden 1,5

Sätt på dig läsglasögonen när du behöver optisk förstärkning (+1,5) för närarbete, läsning eller skärmtid. Ta alltid av och på bågen med båda händerna för att skona skalmarnas fjäderremmar och bevara glasögonens fysiologiska passform över tid.

Rengör linserna regelbundet med milt tvålvatten. Undvik aggressiva rengöringsmedel, fönsterputs eller starksprit som bryter ner linsens skyddsskikt. Förvara alltid glasögonen i ett etui när de inte används.

Rekommenderade kombinationer

När ögonen fokuserar på nära håll framför skärmar minskar den naturliga blinkfrekvensen dramatiskt. Det leder till snabbare avdunstning av tårfilmen och ökad risk för yttre uttorkning, vilket kan orsaka en brännande känsla, grusighet och matthet i ögonen.

För att motverka ytlig uttorkning och bevara en stabil tårfilm rekommenderas smörjande ögondroppar inom kategorin torra ögon, exempelvis Thealoz Duo. Kombinationen av trehalos och hyaluronsyra återfuktar hornhinnans epitel fysiologiskt, vilket fungerar i mekanisk synergi med glasögonens blåljusfilter för att säkerställa maximal synkomfort vid långvarig läsning.

Innehåll

Innehåll och deklaration – Foster Grant Camden 1,5

Levereras komplett monterade och klara för användning vid närseende.

Produktspecifikationer

Egenskap Specifikation
Varumärke Foster Grant
Modell Camden
Optisk styrka +1,5
Linsegenskaper Reptålig ytbehandling, 100 % UVA/UVB-skydd
Blåljusfilter Filtrerar minst 30 % (400–455 nm enligt ISO TR 20772:2018)
Skalmkonstruktion Fjädrande skalmar
Antal 1 st
Standarder EN 14139:2010, ISO 16034:2002
Patent USA-patent nr 8 360 574

Säkerhetsföreskrifter och varningar

Endast avsedda för närseende och läsning. Inte för regelbunden användning utan godkännande av optiker. Endast regelbundna ögonundersökningar hos optiker eller ögonläkare kan avgöra dina visuella behov och din ögonhälsa.

Använd inte produkten när du kör eller hanterar fordon. Inte lämpliga för seende på långt håll eller för användning som ögonskydd. Ej lämplig för personer under 16 år.

RENGÖRING OCH UNDERHÅLL: För att rengöra dina läsglasögon ska du använda tvål och vatten men undvika alla slags lösningsmedel och alkohol.

Relaterade produkter